شهریور ماه

گزارشات سال ۱۳۹۹

برگزاری کلاس آنلاین درس فارسی پایه سوم

روز دوشنبه سوم شهریور ماه 1399 ساعت 9:15 صبح تدریس آنلاین درس فارسی پایه سوم توسط سرکار خانم گل بخشی تدریس شد .این جلسه با حضور حداکثری دانش آموزان برگزار گردید . در این کلاس نکاتی در مورد مفهوم جمع و  پسوندهای: ها ، ان ، ات  ،   مفهوم فل و فاعل ، معرفی زمان های حال ، گذشته ، آینده ،  معرّفی فعل به عنوان هستهٔ معنایی جمله با ارائه مثال هایی از مقایسهٔ جملات با افعال مختلف  ، معرّفی فاعل با ارائهٔ مثال هایی از فعل لازم بدون اشاره به واژهٔ فاعل ، معرّفی مفعول با ارائهٔ مثا لهایی از فعل متعدی بدون اشاره به واژهٔ مفعول بیان شد .  نکاتی در مورد علائم نگارشی و کاربرد آنها بیان شد . در پایان دانش آموزان سوالات خود را از معلم پرسیدند و دانش آموزان از روی یی از درس ها برای معلم روانخوانی کردند .

تدریس آنلاین علوم پایه سوم

روز دوشنبه سوم شهریور ماه 1399 درس پایه سوم مبحث خوراکی ها به صورت آنلاین ساعت 11 توسط سرکار خانم توکلی تدریس شد .

اکثر دانش آموزان در کلاس شرکت کردند و از کلاس استفاده کردند . هدف از این تدریس آشنایی دانش آموزان با گروههای مواد غذایی و تثبیت بیشتر یادگیری و آشنایی دانش آموزان با روش تدریس آنلاین می باشد .بدن ما برای حرکت ، تنفس ، صحبت کردن و انجام کارهای روزمره نیاز به غذای سالم و مناسب دارد.با خوردن سه وعده صبحانه ،ناهار و شامغذای لازم و کافی به بدن ما می رسد . مقدار مصرف و نوع غذاهایی که می خوریم باید مناسب رشد و انجام کارهایمان باشد . در این درس دانش آموزان با خوراکی ها ، غذای سالم ، غذای ناسالم و گروه های غذایی آشنا و  با مواد غذایی که در وعده مصرف می شود آشنا شدند ، با چگونگی نگهداری از مواد غذایی آشنا شدند . با مواد غذایی مضر آشنا شدند و در پایان معلم از دانش آموزان سوالاتی پرسید .

برگزاری کلاس آنلاین درس فارسی پایه اول

در مطالعات سواد خواندن به عنوان ” فهم، استفاده و تفكر روي متون نوشتاري به منظور دسترسي به اهداف گسترش دانش و توانايي و مشاركت در جامعه ” معرفي شده است . تمركز در سواد خواندن بيشتر ” خواندن براي يادگيري ” است ، تا ” يادگيري براي خواندن ” مهم ترين هدف آموزش زبان در دوره ابتدايي رشد نويسندگي و پيشرفت خواندن است . زيرا خواندن اساس يادگيري علوم ديگر و موضوعات ديگر درسي است. نكته مهم در امر خواندن توجه و تاييد بر امر فهميدن مي باشد ، نه صرفا خواندني كه به صورت عادت در آمده است.

کودکان قبل از ورود به مراکز پیش دبستانی ، زبان و سخنگویی را از خانواده ی خود تجربه کرده اند با برخورداری از مدارس پیـش دبستانی و مهیا نمودن تجربه های محیطی صحیح ، واژگان گفتاری و گنجینه لغات آنها به طور مستمر و به سرعت افزایش می یابد . نقش پیش دبستانی در زبان آموزی و آموزش زبان فارسی یکی از ارگان زبان آموزی مهارت سخن گفتن است، و جزء اهداف برنامه درسی دوره ابتدایی تقویت و پرورش آن است. هدف اساسی از آموزش مهارت های زبانی، گوش دادن، سخن گفتن، خواندن و نوشتن آن است که فراگیران بتوانند در گفت و شنودها شرکت کنند و با هم ارتباط برقرار نمایند. روزسه شنبه چ4 شهریور ماه 1399 کلاس آنلاین درس فارسی پایه اول توسط سرکار خانم مصطفوی ساعت 9:15 صبح با حضور حداکثری دانش آموزان برگزار گردید . در این کلاس معلم جهت یادگیری بیشتر از دانش آموزان خواست درس های مختلف کتاب فارسی را روانخوانی کنند .

برگزاری کلاس آنلاین ریاضی پایه چهارم

در آموزش ریاضی دوره ابتدایی مهارت های خاصی مورد تاکید است که این مهارت ها متعدد هستند اما آنچه مد نظر است عبارتند از : تخمین یا تقریب عددی ، اندازه گیری ، تخمین یا تقریب عددی ،  الگویابی ، پیش بینی و مدل سازی ، -الکویابی ، پیش بینی و مدل سازی و….  روز سه شنبه چهارم شهریور 1399 کلاس آنلاین ریاضی پایه چهارم ساعت 11 توسط سرکار خانم نجاتی تدریس شد . این کلاس که با حضور حداکثری دانش آموزان برگزار گردید ، مروری بر مساحت متوازی الاضلاع و مساحت مثلث بود . دانش آموزان بامفهوم قاعده وارتفاع در متوازي الاضلاع ومثلث آشنا شدند ، قاعده وارتفاع يك متوازي الاضلاع را توانستند رسم كنند ويا نشان دهند . ضلع هاي موازي در متوازي الاضلاع را نشان دادند . ازطريق مساحت مستطيل ، مساحت متوازي الاضلاع را محاسبه کردند . با انواع مثلث آشنا شدند و دانش آموزان سوالات خود را پرسیدند و معلم چند مسئله درخصوص مساحت متوازي الاضلاع و مسائل مثلث به همراه راه حل برای دانش آموزان مطرح نمودند و توضیحات لازم داده شد . در پایان از دانش آموزان خواسته شد چند تمرین داده شده را حل نموده و برای بررسی معلم به مدرسه بیاورند .

برگزاری جلسه دیدار با اولیا پایه چهارم

در پی شیوع ویروس کرونا و ابتلای تعدادی از هموطنان به این بیماری بنا بر اقتضای خانواده ها برای ممانعت از بیرون رفتن دلبندانشان از منازل و اصرار بر تعطیلی مدارس آموزش های مجازی جایگزین آموزش های مدارس شده و روز به روز این آموزش ها رونق گرفته است.

دبستان غیر دولتی پسرانه امام حسین(علیه السلام ) برنامه ریزی های لازم جهت انجام  هر چه بهتر تدریس در فضای مجازی انجام داده است . روز سه شنبه چهارم شهریور ماه 1399 جلسه دیدار با اولیا پایه چهارم در محل نماز خانه دبستان ساعت 10 صبح برگزار گردید . در این جلسه جناب آقای وزین پور در مورد  نحوه ی بازگشایی مدارس ، برنامه ریزی مدرسه در صورت وجود هر گونه وضعیت قرمز و یا زرد طریقه ی شرکت در کلاس آنلاین ، ضرورت شرکت دانش آموزان در کلاس های آنلاین ، اعلام برنامه های درسی نکاتی بیان کردند . بعد از آن جناب آقای علیخو در مورد نحوه ی تقسیم کلاس ها ، حضور غیاب دانش آموزان در کلاس های آنلاین نکاتی بیان کردند . همچنین تاکید کردند که تکالیف در منزل توسط خود دانش آموزانجام شود و اینکه معلمین درمدرسه حضور دارند اگر دانش آموزان به صورت فردی سؤال و مشکلی داشتند می توانند  با رعایت پروتکل های بهداشتی  در مدرسه حاضر شوند و رفع اشکال نمایند سپس جناب آقای کنعانی ضمن خوش آمد گویی از اولیا خواستند که با آموزگاران مدرسه هماهنگ باشند و تاکید کردند اولیا هیچ نگرانی نداشته باشند مدرسه آمادگی برای اموزش در هر شرایطی را دارد و برنامه ریزی های لازم انجام شده است .

برگزاری کلاس آنلاین ریاضی پایه ششم

روز چهارشنبه پنجم شهریور ماه 1399 اولین جلسه کلاس آنلاین پایه ششم توسط جناب آقای قرائی ساعت 9:30 صبح با حضور تمام دانش آموزان برگزار گردید .

در این جلسه آقای قرایی نکاتی از ریاضی سال پنجم که شامل الگوها و عدد نویسی بود یادآوری نمودند . رابطه بین ارزش رقم ها را در جدول ارزش مکانی ، محاسبه چهارعمل اصلی در حیطه عددهای طبیعی ، نوشتن اعداد به صورت گسترده ، معرّفی میلیارد ، معرّفی میلیارد ، معرفی الگوهای هندسی و عددی ، تشخیص الگوهای عددی مربعی و مثلثی  ، تشخیص الگوهای عددی مربعی و مثلثی از جمله نکاتی بود که در این جلسه بیان شد . دانش آموزان با الگوهای عددی و اعداد زوج و فرد آشنا شدند . الگوهایی با اعداد زوج و فرد را شناختند و نکات مربوط به آنها بیان شد .  ویژگی‌های محاسبات اعداد زوج و فرد از جمله نکاتی بود که در این جلسه بیان شد . در پایان چند تمرین به دانش آموزان داده شد که باید در زمان تعیین شده حل کنند و به معلم خود تحویل دهند .

برگزاری جلسه دیدار با اولیا پایه سوم

روزچهارشنبه 5 شهریور ماه 1399 جلسه دیدار با اولیا دانش آموزان پایه سوم ساعت 10 صبح در محل سالن اجتماعات دبستان برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور اولیا و رعایت تمامی پرتکل های بهداشتی  برگزار گردید، جناب آقای وزین پور در مورد  نحوه ی تشکیل کلاس ها ، طریقه ی شرکت در کلاس های آنلاین نکاتی بیان نمودند . نکاتی در مورد تجربه سال گذشته بیان نمودند و یاد آوری کردند که شرکت دانش آموزان در کلاس های آنلاین یکی از ملاک های ارزشیابی دانش آموزان در پایان سال تحصیلی می باشد .  در مورد تشکیل کلاس ها در وضعیت قرمز ، زرد و سفید توضیحاتی بیان نمودند . سپس جناب آقای علیخو  در مورد برنامه ریزی درسی ، تقسیم کلاسی دانش آموزان ، حضور معلمان در مدرسه نکاتی بیان کردند . در مورد انجام دادن تکالیف توسط دانش آموزان و آوردن به مدرسه و بررسی توسط معلم نکاتی را بیان نمودند . در پایان اولیا نظرات و پیشنهادات خود را بیان نمودند .

برگزاری کلاس آنلاین ریاضی پایه پنجم

پیدا کردن الگوها ودر واقع الگویابی، یکی از راهبردهای مهم در حل بعضی از مسئله های ریاضی است. در این گونه مسئله ها بین عددها، شکل ها و حتی کلمات رابطه ای وجود دارد که شما باید با خلاقیت خود این رابطه ها را پیدا کنید.

روز چهارشنبه پنجم شهریور ماه1399 سرکار خانم دلاور درس اول ریاضی پنجم را به صورت آنلاین ساعت 11 صبح تدریس نمودند .ابتدا عددنویسی و محاسبات عددی را از پایه چهارم یاد آوری نمودند و چند مثال در این مورد حل کردند . نوشتن اعداد را تا طبقه میلیون ، نوشتن گسترده اعداد ، نوشتن اعداد به صورت گسترده را یاد آوری نمودند و به معرفی میلیارد پرداختند و نکاتی در مورد الگوهای عددی ، روش پیدا کردن الگوها بیان نمودند . هدف از تدریس درس الگوها درک رابطه بین ارزش رقم ها را در جدول ارزش مکانی ، محاسبه چهارعمل اصلی در حیطه عددهای طبیعی ، گسترده نویسی اعداد و مقایسه آنها با هم ، پیدا کردن الگوهای هندسی و عددی ، تشخیص الگوهای هندسی و عددی ، تشخیص  رابطه بین عددها و شکل ها را در الگوهای عددی و هندسی می باشد .

برگزاری جلسه دیدار با اولیا پایه دوم

با توجه به اینکه در آستانه سال تحصیلی جدید قرار گرفته ایم و همچنین اهمیت تدریس به روش آنلاین جلسه ای با حضور اولیا دانش آموزان پایه دوم  با رعایت پروتکل های بهداشتی روز دوشنبه 10شهریور ماه 1399 ساعت 8 صبح در محل سالن اجتماعات برگزار گردید .

این جلسه با حضور حداکثری اولیا و  سرکار خانم تربتی نیا معاون محترم  مؤسسه فرهنگی امام حسین(علیه السلام ) برگزار گردید .  در این جلسه جناب آقای وزین پور در مورد  نحوه ی بازگشایی مدارس ، برنامه ریزی مدرسه در صورت وجود هر گونه وضعیت قرمز و یا زرد طریقه ی شرکت در کلاس آنلاین ، ضرورت شرکت دانش آموزان در کلاس های آنلاین ، اعلام برنامه های درسی نکاتی بیان کردند . بعد از آن جناب آقای علیخو در مورد نحوه ی تقسیم کلاس ها ، حضور غیاب دانش آموزان در کلاس های آنلاین نکاتی بیان کردند . همچنین تاکید کردند که تکالیف در منزل توسط خود دانش آموزانجام شود و اینکه معلمین درمدرسه حضور دارند اگر دانش آموزان به صورت فردی سؤال و مشکلی داشتند می توانند  با رعایت پروتکل های بهداشتی  در مدرسه حاضر شوند و رفع اشکال نمایند .

تدریس آنلاین علوم پایه ششم

سال تحصیلی گذشته سال تجربه‌های جدید برای معلمان و دانش آموزان بود. «سیستم آموزش مجازی» پس از چند ماه تعطیلی به‌واسطه شیوع ویروس کرونا جایگزین کلاس درس حضورى شد تا معلمان و دانش آموزان فصل جدیدی از آموزش را فرا بگیرند.

با تمام این فراز و نشیب‌ها سال تحصیلی گذشته به پایان رسید و سال جدید در حالی آغاز می‌شود که آموزش دانش آموزان به صورت مجازی و آنلاین خواهد بود. برهمین اساس دوشنبه 10 شهریور ماه1399 ساعت 9:15 خانم فتحعلیان معلم علوم پایه ششم اولین درس کتاب را به صورت آنلاین تدریس نمودند . در این درس در مورد حل مسئله به روش علمی توضیح داده شد . مراحل حل مسئله به روش علمی عبارت است از مشاهده ، جمع آوری اطلاعات و یادداشت برداری ، فرضیه سازی ، آزمایش فرضیه ها ، تکرار آزمایش ، نظریه  بیان شد . مثال هایی از مسئله علمی برای دانش آموزان مطرح شد .

برگزاری اولین جلسه شورای معلمان در سال تحصیلی جدید

بارالها به سوی تو آمده ایم تا دریابی ما را ، در این بی سر و سامان بازار دنیا به سوی تو آمده ایم تا از تو مدد جوییم ،  یاری طلبیم وبخواهیم که مرا به خود وانگذاری که ما همه پوچیم بی تو…….

اکنون که در آستانه ی شروع ماه مهر هستیم برآن آمدیم تا اولین نشست شورای معلمین را برگزار کنیم که با یاری پروردگار جلسه ی فوق در روز سه شنبه 11 شهریور ماه 1399  ساعت 10 صبح در محل سالن اجتماعات آموزشگاه برگزار گردید . در ابتدای جلسه جناب آقای کنعانی نماینده محترم مؤسسه امام حسین (علیه السلام ) از زحمات معلمین به ویژه معلمین پایه ششم بابت قبولی 16 نفر از دانش آموزان در مدارس تیزهوشان تقدیر و تشکر کردند .

در ادامه ی جلسه ایشان بیان کردند  که با توجه به اختیاراتی که وزارت آموزش و پرورش به مدارس محول کرده تقسیم بندی کلاس ها به شکل نیمه حضوری و به صورت دو گروه زوج وفرد تشکیل خواهد گردید . بعد از آن مدیریت محترم آموزشگاه در رابطه با سه شرایط آموزش  زرد ، سفید و قرمز توضیحات کاملی بیان نمودند وجناب آقای علیخو معاون محترم دبستان در مورد روش کار در سال تحصیلی جدید و تقسیم بندی کلاس ها نکاتی بیان نمودند .  در پایان از سرکار خانم نجاتی به خاطر کسب رتبه برتر در جشنواره محتوای الکترونیکی در سطح استان با اهدا هدیه تقدیر و تشکر به عمل آمد .

تدریس آنلاین ریاضی پایه ششم

حضور فیزیکی در کلاس درس تنها گزینه یادگیری نیست . حداقل با ظهور اینترنت و فناوری های جدید  امروزه ، هر زمان و هر کجا که می خواهید ، به یک آموزش با کیفیت خوب دسترسی دارید. با شیوع کرونا آموزش آنلاین یکی از روش های تدریس مجازی می باشد .

روز سه شنبه 11 شهریور ماه 1399 ساعت 11 صبح تدریس آنلاین  ریاضی پایه ششم توسط جناب آقای قرایی برگزار گردید . همه دانش آموزان در این کلاس شرکت نمودند . در این تدریس دانش آموزان نکات زیر را بیان نمودند :

کشف روابط موجود در الگوهای خطی و بیان آن ها با عبارات کلامی و نمادی

آشنایی با اعداد زوج و فرد از طریق الگوها

آشنایی و درک مفهوم ضرب

درک الگویی بین ستون های ارزش مکانی

خواندن و نوشتن اعداد تا مرتبه میلیارد

گسترده نویسی مقایسه و بررسی بدفهمی های رایج دانش آموزان در عدد

تقریب زدن اعداد

مفهوم سازی قواعد بخش پذیری بر ۲ – ۳ – ۵ – ۹

تدریس آنلاین درس فارسی پایه دوم

روز چهارشنبه 12 شهریور ماه 1399 ساعت 9:15 صبح  سرکارخانم تقی زاده درس فارسی دوم را به صورت آنلاین تدریس نمودند .

در این تدریس حروف الفبا یاد آوری شد . در الفبای فارسی که شامل ۳۲ نشانه است (۶ مصوت و ۲۴ صامت) برخی از آوا ها یا صداها به چند شکل نوشته می شوند  نکاتی در مورد حروف یک شکلی ، دوشکلی و چهار شکلی بیان شد . خانم تقی زاده بیان کردند که  صداهای یک شکلی همواره به یک شکل نوشته می شوند و معمولا می توانند در قسمت های مختلف کلمات به کار برده شوند و در میان حروف الفبای فارسی صداهای دوشکلی بسیار محدود و کم می باشند   و نمونه هایی از حروف دوشکلی ، سه شکلی و چهارشکلی بیان شد . حروف استثنا ، تشدید معرفی شد . کلمه سازی با دانش آموزان کار شد. در این کلاس حداکثر دانش آموزان شرکت کرده بودند و ازروی قسمتی از کتاب روانخوانی نمودند .

برگزاری جلسه دیدار با اولیا پایه اول

روزچهارشنبه 12 شهریور ماه 1399 جلسه دیدار با اولیا دانش آموزان پایه اول ساعت 10 صبح در محل سالن اجتماعات دبستان برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور اولیا و رعایت تمامی پرتکل های بهداشتی  برگزار گردید، جناب آقای وزین پور در مورد  نحوه ی تشکیل کلاس ها ، طریقه ی شرکت در کلاس های آنلاین نکاتی بیان نمودند . نکاتی در مورد تجربه سال گذشته بیان نمودند و یاد آوری کردند که شرکت دانش آموزان در کلاس های آنلاین یکی از ملاک های ارزشیابی دانش آموزان در پایان سال تحصیلی می باشد .  در مورد تشکیل کلاس ها در وضعیت قرمز ، زرد و سفید توضیحاتی بیان نمودند . سپس جناب آقای علیخو  در مورد برنامه ریزی درسی ، تقسیم کلاسی دانش آموزان ، حضور معلمان در مدرسه نکاتی بیان کردند . در مورد انجام دادن تکالیف توسط دانش آموزان و آوردن به مدرسه و بررسی توسط معلم نکاتی را بیان نمودند . سپس لیست دانش آموزان پایه اول خوانده شد واولیا  در دو گروه همراه معلمین فرزندان خود وارد کلاس شدند و معلم نکاتی در مورد نحوه تدریس و روش خود بیان کردند .

برگزاری جشن شکوفه ها پایه های اول

دانش آموزان کلاس اولی دبستان غیر دولتی پسرانه امام حسین (ع) شهرستان تربت حیدریه روز ورود به مدرسه را با شور حسینی آغاز نمودند . روزکلاس اولی ها جشن اشک‌ها و لبخندهاست. خیلی ها ریزریز اشک می ریزند و بعضی هایشان به اندازه تمام پهنای صورت شان لبخند می زنند و شادند.

روز اول مدرسه، یکی از به یادماندنی ترین خاطرات زندگی همه ماست.روز شکوفه ها برای بیشتر کلاس اولی ها، تجربه ای شیرین و واقعه ای بزرگ است.

و اما امروز 14 شهریور 1399  در آستانه فرارسیدن سال تحصیلی جدید ؛ دانش آموزان کلاس اولی دبستان غیر دولتی پسرانه امام حسین (علیه السلام) شهرستان تربت حیدریه ساعت 17 بعد از ظهر  با رعایت پروتکل های بهداشتی نیز نخستین روز تحصیل خود را در مدرسه حاضر شدند .

این مراسم با حضور اولیا و دانش آموزان عزیز پایه اول در محل حیاط دبستان برگزار گردید . این مراسم با آیاتی چند از کلام الله مجید توسط دانش آموز امیر محسن موسوی آغاز گردید سپس سرود جمهوری اسلامی ایران و سرود امام حسین (علیه السلام) پخش شد بعد از آن امیر علی میرزایی دانش آموز پایه دوم  مداحی نمود در ادامه جناب آقای وزین پور مدیریت محترم دبستان  در مورد شرایط جدید مدرسه ، حضور دانش آموزان به صورت زوج و فرد و…. نکاتی را بیان نمودند در پایان  جناب آقای عصاران معاون محترم دبستان اسامی دانش آموزان را  خواندند و نصف دانش آموزان کلاس دست های خود را ضد عفونی کرده وارد کلاس های خود شدند  و با معلم خود آشنا شدند و در کلاس پذیرایی انجام شد و به آنها جایزه اهدا گردید .

حال و هوای کلاس اولی ها در روز شکوفه ها

با نواخته شدن زنگ شکوفه ها در روز 14 شهریور 1399 ؛ نوگلان کلاس اولی ورود خودرا به خانه دوم گرامی داشتند . هر ساله یک روز زودتر از آغاز سال تحصیلی جدید برای کلاس اولی‌ها جشن شروع سال تحصیلی برگزار می‌شود تا آنها با فضای مدرسه آشنا شوند.

دانش آموزان سال تحصیلی خود را با یاد و خاطره رزمندگان اسلام در طول دوران هشت سال دفاع مقدس آغاز می کنند تا بتوانند ادامه دهنده راه شهیدان در ارتقای نظام مقدس راه شهیدان باشند. دانش آموزان دبستان غیر دولتی پسرانه امام حسین (علیه السلام) در روز 14 شهریور 1399 با گل و شیرینی و گذشتن از زیر قرآن کریم و ضدعفونی نمودن دست ها ورعایت فاصله اجتماعی راهی کلاس های درس شدند و ساعاتی را با معلم خود گذراندند . شور و شوق بچه ها از داشتن لوازم التحریر و کوله پشتی، اولین تجربه آنها در یک مکان رسمی است و این شور و شوق، هیجان را در والدین و مسئولان مدرسه نیز برانگیخته است.

آموزش الگوهای عددی در کلاس خانم مصطفوی

ریاضیات می تواند شیرین ترین درس برای دانش آموزان تلقی شود . به شرطی که آموزش دهنده و آموزش گیرنده و عوامل تسهیل کننده  ی فرایند یاد دهی ویادگیری از جمله پدران و مادران و اولیای مدرسه  هدف از از آموزش و مفاهیم مختلف را بدانند و در عینی کردن مفاهیم انتزاعی و قاعده و قوانین خاصی که در ریاضیات موجود است  به کمک ابزار و وسایل کمک آموزشی و با بهره مندی از فنون مختلف تکنولوژی آموزشی کوشش کنند .پیدا کردن الگوها ودر واقع الگویابی، یکی از راهبردهای مهم در حل بعضی از مسئله های ریاضی است.در این گونه مسئله ها بین عددها، شکل ها و حتی کلمات رابطه ای وجود دارد که شما باید با خلاقیت خود این رابطه ها را پیدا کنید . روز شنبه 22 شهریور ماه 1399 دانش آموزان پایه اول در کلاس خانم مصطفوی الگویابی ( رنگ آمیزی ) را با بازی و نقاشی کار کردند . دانش آموزان با روش پیدا کرد الگوها و طریقه ی ادامه دادن آنها آشنا شدند . دانش آموزان با چسباندن اشکال هندسی الگوهای مختلفی را تمرین نمودند .

تدریس درس عدد نویسی در کلاس چهارم خانم وزین پور

روز شنبه 22 شهریور 1399 خانم وزین پور به دانش آموزان مبحث عدد نویسی را تدریس نمودند . دانش آموزان با اهدا  نه رقمی آشنا شدند ، اعداد را در جدول ارزش مکانی قرار دادند. اعداد چند رقمی را خواندند و نوشتند و با طریقه مقایسه اعداد آشنا شدند .  برای مقایسه دو عدد چند رقمی ابتدا باید تعداد ارقام اعداد مورد نظر مورد توجه قرار گیرند. تعداد ارقام هر عددی بیشتر باشد آن عدد بیشتر است. اگر تعداد ارقام در عدد یکسان شدند آن وقت باید عدد بزرگترین مرتبه دو عدد با همدیگر مقایسه شوند. عدد مرتبه پایین تر به همین ترتیب تا آخرین مرتبه مقایسه به عمل می آید تا وضعیت دو عدد نسبت به هم مشخص گردد.

تدریس ساعت در کلاس دوم خانم صداقت جو

خواندن زمان و ساعت شاید برای ما بزرگتر ها کار ساده ای باشد اما  برای بچه ها مهارتی است که باید گام به گام بیاموزند .

ما به عنوان معلم می توانیم با فعالیت های سرگرم کننده مثل درست کردن ساعت آموزش ساعت را به سادگی به دانش آموزان خود بیاموزیم . روز شنبه 22 شهریور ماه 1399 خانم صداقت جو در زنگ ریاضی ساعت را تدریس نمودند .ابتدا با درست کردن ساعت در جلوی  دانش آموزان و شمردن اعداد از 1تا 60  با دانش آموزان  ، با نحوه ی عمل کردن در هنگام خواندن ساعت ، با چگونگی خواندن عقربه های ساعت شمار ، با چگونگی خواندن عقربه های دقیقه و ثانیه شمار ، تغییر کردن ساعت در بعداز ظهر آشنا شدند . دانش آموزان توانستند ساعت را به صورت ریاضی بنویسند و ساعت را بخوانند . با شبانه روز آشنا شدند و ربع ساعت و نیم ساعت را شناختند و خواندن ساعت های مختلف با دانش آموزان را تمرین نمودند .

برگزاری اولین جلسه دیدار با اولیا دانش آموزان کلاس خانم طاهری

روز یکشنبه 23 شهریور ماه 1399 اولین جلسه دیدار با اولیا دانش آموزان کلاس دوم خانم طاهری ساعت 17 در محل نماز خانه دبستان برگزار گردید .

در این جلسه نکات ذیل مطرح گردید :

دانش آموزان هنگام حضور در کلاس نظم داشته باشند و طبق گروه خود در کلاس حاضر شوند .

در انجام تکالیف خود نظم داشته باشند و درست تکالیف را انجام دهند و در کلاس های مجازی نیز تکالیف بازدید خواهد شد .

در کلاس های مجازی و آنلاین حضور فعال داشته باشند که ملاک ارزشیابی دانش آموزان خواهد بود .

دانش آموزان هنگام حضور در مدرسه پروتکل های بهداشتی را کاملا رعایت کنند .

اولیا همکاری لازم را با مدرسه و معلم چه در آموزش های حضوری چه در آموزش های غیرحضوری و آنلاین داشته باشند .

به موقع در کلاس های آنلاین شرکت کنند .

در پایان اولیا سؤالات ، نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمودند و در مورد فرزند خود با معلم صحبت های لازم انجام شد .

آموزش اعداد دورقمی به صورت دست ورزی

هدف از مهارت‌های دست ورزی تقویت و هماهنگی عضله های دست می باشد. دانش آموزان  باید با طیف وسیعی از فعالیت‌ها و مهارت‌های حرکتی آشنا شوند و از آن ها استفاده کنند تا از توانایی‌های آن ها درست استفاده شود.

کودکی که مهارت‌های دست ورزی قوی دارد در سنین پیش دبستان قادر به مداد گرفتن در دست و آماده ی تمرین نوشتن است.کار با قیچی از فعالیت‌های مهم آموزشی جهت تقویت مهارت‌های دست ورزی است.برش زدن کاغذ،عضلات دست کودک را به خاطر حرکت مداوم باز و بسته کردن قیچی تقویت می کنند.از این عضلات در نوشتن،نقاشی کردن و گرفتن اشیاء در دست استفاده می شود. روز یکشنبه 23 شهریور ماه دانش آموزان پایه دوم کلاس خانم طاهری اعداد دورقمی را به روش دست ورزی یاد گرفتند .به منظور یادگیری بیشتر معلم ارقام را روی درب های بطری نوشنه بود و از دانش آموزان می خواست عدد مورد نظر را بسازند و در جای خود قرار دهند . این تمرین ها با هدف افزایش مهارت دست ورزی دانش آموزان و یادگیری بیشتر بود .

نوشتن املای خورشیدی در کلاس خانم تقی زاده

روز یکشنبه 23 شهریور ماه 1399 در زنگ فارسی دانش آموزان کلاس دوم خانم تقی زاده املای خورشیدی نوشتند .

دانش آموزان شکل یک خورشید را در دفتر خود کشیدند به این صورت که یک دایره در میان و چند خط بصورت شعاع نورانی خورشید از محیط دایره به سمت بیرون کشیده می شود، در مرکز دایره حرف مورد نظر نوشته می شود و دانش آموزان کلمات مورد نظر خود که شامل ان حرف می باشد می نویسند . این نوع املا برای کلمات یا حروفی که برای دانش آموزان سخت تر است بسیار مفید و قابل توجه است . زیرا توجه خاص دانش آموزان را کاملا جمع می کند به این صورت که با بازی و تکرار شیرین تاکید بر روی نکات کلید درس جدید ، جلوی خستگی دانش آموز را می گیرد براحتی شما با این روش می توانید او را به تفکر و نو آوری در نوشتن املای کلماتی که خودش انتخاب می کند وادارید ، در ضمن خلاقیت و تمرکز و افزایش گنجینه لغات کودک را نیز بدنبال دارد .

بازدید از دبستان از طرف اداره آموزش و پرورش

روز یکشنبه 23 شهریور ماه 1399 جناب آقای قلی زاده معاون محترم اداره آموزش و پرورش ، جناب آقای خسروی کارشناس محترم ارزیابی و عملکرد و جناب آقای ابراهیمی کارشناس محترم بهداشت مدارس با حضور در دبستان ، ضمن خسته نباشید از نحوه ی تشکیل کلاس های درس در شرایط کرونا بازدید نمودند .

در بازدیدی که از کلاس ها داشتند ، نحوه ی تشکیل کلاس ها را مورد تایید قرار دادند و نکات بهداشتی ، نحوه ی استفاده از ماسک ، نحوه ی شستن صحیح دست را به دانش آموزان گوشزد نمودند همچنین از اتاق بهداشت نیز بازدید گردید و گزارشی به صورت ذیل به آنها توسط مربی بهداشت ارائه گردید : روزانه در مدرسه سطوحی که توسط افراد لمس می‌شوند (نرده‌ها، دستگیره‌های درب و پنجره، میز و صندلی‌ها، لوازم ورزشی و ابزار کمک آموزشی) حداقل روزی دو مرتبه تمیز و بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغ شده گندزدایی می شوند و تهویه مناسب در تمام نقاط کلاس ها و راهروها صورت می گیرد .آبخوری، دستشویی‌ها و توالت‌ها روزانه حداقل دو بار در طول ساعات کار مدرسه و یک بار پس از تعطیلی دانش آموزان بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغ شده گندزدایی می شوند .

برگزاری جلسه دیدار با اولیا پایه چهارم

نشست والدین و آموزگاران همواره در برقراری یک ارتباط خوب بین خانه و مدرسه اهمیت دارد.  مطرح کردن نظرات وپرسش های اولیا و معلمین ، در این نشست ها بسیار مهم است.

روز سه شنبه 25 شهریور ماه  ماه1399  اولین جلسه دیدار با اولیا معلمین پایه چهارم خانم وزین پور ، خانم نجاتی با اولیا دانش آموزان با حضور حداکثری اولیا  و رعایت کامل نکات بهداشتی در ساعت 11 در محل دبستان برگزار گردید .

نکات بیان شده به شرح ذیل می باشد  :

انتظارات معلم کلاس از دانش آموزان واولیاء

توجه به اهمیت تمام دروس

بیان روش تدریس معلمین

غیبت نکردن دانش آموزان در کلاس درس های آنلاین

نکاتی پیرامون نحوه انجام مطالعه در منزل

نظم و انضباط دانش آموزان در انجام تکالیف

حضور به موقع در کلاس های آنلاین

در پایان جلسه اولیا سؤالات و پیشنهادات خود را نیز مطرح نمودند و معلمین قرآن و مربی پرورشی نیز برنامه ها و انتظارات خود را از اولیا بیان نمودند .

برگزاری جلسه دیدار با اولیا پایه سوم

دانش آموز مدتی را در محیط بیرون از خانه به سر می بردودرمعرض آموزش دانش ها و مهارت های مختلف و نیز شیوه های برخورد با دیگران و رفتار جمعی قرار میگیرد ، لذا باید ترتیبی اتخاذ شود  که ارتباطات او، پدر و مادرش و نیز معلم ، مدرسه و محیط محل تحصیل او از هر لحاظ با هم در تعامل باشد.

روز سه شنبه  25  شهریور ماه 1399 اولین جلسه دیدار با اولیا معلمین پایه سوم خانم گل بخشی و خانم توکلی ساعت 11 در محل دبستان برگزار گردید . جلسات با معرفی مادران آغاز گردید و معلمین ضمن خوش آمد گویی و تشکر از اولیایی که در این جلسات شرکت نمودند ، نکاتی پیرامون نظم و انضباط دانش آموزان ، درس ها و نحوه ی کاردرخانه ، تقویت درس املا ، تاکید بر روخوانی واهمیت به وقت خواب دانش آموزان…..بیان نمودند . به اولیا توصیه شد اجازه دهند فرزند دلبندشان فكر كند ، بنويسد ، پاك كند ، اشتباهاتش را كشف و اصلاح كند تا سر انجام ياد بگيرد و در پایان جلسه اولیا در مورد فرزندان خود با معلم صحبت نمودند و نظرات و پیشنهادات خود را بیان نمودند .

اولین جلسه دیدار با اولیا پایه دوم

مشــارکت به معنی همــکاری کردن با دیگــران در رســیدن به اهداف اســت و آموزش های مؤثــر و کاربــردی در مدارس  جز با همکاری والدين نمی تواند تحقق پیدا کند و حتی موجب کســب موفقیت های تحصیلی کودکان نیز شود.اگر این جلسات  تنها با هدف بیان شده در بالا برگزار شــوند ، به تدریج کارایی خود را از دست می دهند والدين ديگر تمایلی برای شــرکت در آن ها نخواهند داشت . پس در پرتو همدلی وهم سویی این دو نهاد مهم آموزشی و تربیتی یعنی خانه و مدرسه ،  بسیاري از مشکلات و تنگناهای نظام تعلیم و تربیت حل خواهند شد .

به همین منظور اولین جلسه ملاقات حضوری اولیاء پایه ی دوم کلاس خانم تقی زاده و خانم صداقت جو در تاریخ سه شنبه 25 شهریور ماه 1399 با حضور معلمین پایه دوم در دبستان برگزار گردید. این جلسه با حضور حداکثری والدین آغازشد .معلمین در ارتباط با برنامه های در حال انجام و برنامه های پیش بینی شده در آینده صحبت نمودند، روش تدریس معلم، انجام دادن تکالف به طور دقیق ، پیرامون نظم و انضباط دانش آموزان ، ارتباط اولیای دانش آموزان با معلمین فرزندان و …. نکاتی بود که معلیمن به آنها اشاره نمودند . معلمین خاطر نشان کردند مشارکت خانواده ها همکاری با کلاس و مدرسه می تواند در کسب موفقیت در روند یاددهی و یادگي گیری بسياراثربخش باشد .

آموزش ریاضی با استفاده از جعبه کوئیزنر در کلاس خانم صداقت جو

میله ها و مکعب کوئیزنر وسیله‌ی کمک آموزشی درس حساب و ریاضی است.این میله ها و مکعب های اعداد، به درک بهتر محاسبات ساده ریاضی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم کمک میکند. همچنین مفاهیم کسر و اعشار را برای دانش آموزان مجسم و قابل فهم می کند. کودکان با این میله ها و مکعب های اعداد می توانند مفاهیم یکان، دهگان، صدگان و هزارگان را به طور ملموس دریابند. همچنین معلم می تواند مفاهیم کوچک تر، بزرگتر و مساوی را به سادگی بااین مکعب ها و میله های اعداد به بچه‌ ها آموزش دهد . روز سه شنبه 25 شهریور ماه 1399 خانم صداقت جو با جعبه کوئیزنر اعداد دورقمی را به دانش آموزان آموزش دادند .

تدریس مبحث ; خوراکی ها در کلاس خانم گل بخشی

روز چهارشنبه 26 شهریور ماه 1399 کلاس خانم گل بخشی درس دوم علوم مبحث خوراکی ها تدریس شد .

نکاتی که در این درس دانش آموزان فرا گرفتند به شرح ذیل می باشد :

دانش آموزان توانستند غذاهایی که در وعده های غذایی روزانه مصرف می کنند را در قالب گروه های چهارگانه طبقه بندی کنند.

با توجه به محل زندگی خود، در مورد مواد غذایی که بیشتر از آنها تغذیه می کنند .

موادغذایی را که برای بدن مضر هستند را نام بردند .

مفهوم تغذیه سالم و ناسالم را فرا گرفتند وفهمیدند مواد غذایی که مورد نیاز بدن می باشند شامل کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب هستند .

نشاسته و قند چه چیزی هستند ؟

چه چیزهایی پروتئین دارند؟

چه چیزهایی ویتامین دارند؟

تفاوت ویتامین ها با پروتئین ها را فرا گرفتند .

تدریس درس گردش در باغ  در کلاس خانم طاهری

روز یکشنبه 30 شهریور ماه 1399 خانم طاهری معلم پایه دوم درس اول علوم مبحث ” گردش در باغ ” را تدریس نمودند .

 

معلم دانش آموزان را به حیاط مدرسه بردند  و از دانش آموزان خواسته شد  تا از پدیده های طبیعی که در محیط می بینند یادداشت برداری  کنند.سپس یادداشت های بچه ها را برای همه خواندند و با روش یادداشت برداری آشنا شدند . دانش آموزان حواس ‌پنج‌ گانه‌ی انسان با نام‌های شنوایی، لامسه، بویایی، بینایی و چشایی شناختند و فهمیدند نقش بسیار مهمی در زندگی هر فرد ایفا می‌کنند به طوریکه اختلال در عملکرد تنها یکی از این حواس می‌تواند زندگی فرد را دستخوش تغییرات بسیار نامطلوبی کند و کیفیت آن‌ را تا حد زیادی کاهش دهد و به ما کمک می کنند تا چیز هایی که در اطرافمان است را بهتر بشناسیم و درک کنیم .

تدریس درس  کتابخانه ما  در کلاس خانم طاهری

روز شنبه 29 شهریور ماه 1399  خانم طاهری معلم پایه دوم  درس ” کتابخانه کلاس ما ”  را تدریس نمودند . در این درس دانش آموزان با کتاب و  کتابخانه آشنا شدند . فرهنگ مطالعه تقویت گردید . روحیه مشارکت و همکاری نیز در دانش آموزان تقویت شد و معلم روش پیدا کردن کتاب خوب را به دانش آموزان یاد دادند . دانش آموزان هرکدام کتابی به کتابخانه کلاس خود اهدا کردند تا در تشکیل کتابخانه کلاس خود سهیم باشند . از کتابخانه کلاسی برداشتند و مطالعه نمودند و خلاصه ای از آن را نوشتند و برای دوستانشان خواندند این کار باعث تقویت درک مطالب خوانده شده ، تلخیص و بیان آن ها می باشد . از روی درس روانخوانی نمودند و با واژگان جدید آشنا شدند .

ساخت اعداد دو رقمی در کلاس دوم خانم تقی زاده

با توجه به اینکه آشنایی با اعداد دورقمی از جمله پیش نیاز های ضروری جمع و تفریق و محاسبات است، مهارت و تسلط دانش آموزان با این بحث و همچنین شناخت جایگاه ارقام در یک عدد کمک شایانی برای ورود به موضوع جمع و تفریق خواهد کرد.

در همین راستا روز یکشنبه 30شهریور ماه 1399 خانم تقی زاده معلم پایه دوم با تنظیم یک فعالیت مناسب با قرار دادن کارت های یک رقمی در اخیار دانش آمو زان از آنها خواسته شد اعداد دورقمی بسازند. در این فرآیند خود دانش آموزان به این مطلب پی می برند که میتوان با جابجایی کارت ها به عدد جدیدی دست پیدا کرد. از اصول بکار رفته در این فعالیت میتوان به اصل یادگیری مبتنی بر تلاش ، اصل شادابی و نشاط  و اصل تقویت کار گروهی اشاره کرد. در پایان این درس دانش آموزان با اعداد دورقمی آشنا شدند .  به ارزش مکانی ارقام در یک عدد دو رقمی پی بردند و یکان و دهگان را شناختند .


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 20/20